Podejście ze Zwardonia na Wielką Raczę

zdecydowanie ciepły dzień

Aleksander Kwiatkowski, 2013-07-19

Tagi: Strona główna, Pieszo, Góry, Dodać zdjęcia później
Miejscowości: Rajcza
Województwa: Śląskie
Krainy: Beskid Żywiecki

Wstęp

Pierwsza wizyta w Beskidzie Żywieckim, w Worku Raczańskim.

Po słabej pogodzie na majówce, ten wypad miał mieć znacznie lepszą pogodę.

Opis trasy

Szczegóły

wysiedliśmy dość wcześniej w Zwardoniu i ruszyliśmy czerwonym szlakiem. Najpierw musieliśmy wyjśc z terenów wiejskich i dopiero wtedy rozpoczęły się najlepsze, moim zdaniem, widoki.

Border of Żywiec Beskid by Aleksander Kwiatkowski on 500px.com

Minęliśmy schronisko Dworzec Beskidzki. Wyglądało ono wtedy jakby było w wiecznym remoncie. Może teraz funkcjonuje, ale tego sam nie wiem. Tam podejście było raczej normalne, nawet lekkie.

Po pewnym czasie pojawiły się polany. Według mnie to są najładniejsze tereny w górach. Wyżej są lasy, z których widoków jest mało. Jeszcze wyżej są widoki, ale z tym czasem jest trudno. Polany są zawsze i będąc pośrodku ma się widok na doliny i góry, takie dobre urozmaicenie.

Żywiec Beskid by Aleksander Kwiatkowski on 500px.com

Gdy minęliśmy polany rozpoczęło się konkretniejsze podejście.

Z ciekawostek na trasie to mieliśmy spotkanie ze słowacką terenówką która ugrzęzła w błocie. Pomogliśmy im, chociaż później przypomnieliśmy że jesteśmy w obszarze Natura 2000 i oni nie powinni tu jeździć.

Dalej znowu podejście. Było bardzo ciepło i zaczęło brakować nam wody. Może nie że zaczęło brakować, ale mieliśmy jej nie za dużo i musieliśmy oszczędzać. A jak jest ciepło nikt nie lubi jej oszczędzać. Jakiś czas później spotkaliśmy sztucznie ulepszony strumyk i skorzystaliśmy z niego. Nikt nie miał sraczki, więc jest dobrze.

Do Schroniska na Wielkiej Raczy dotarliśmy chyba przed 17tą. Jedzenie, a po tym odpoczynek i oglądanie zachodu Słońca na wieży obserwacyjnej. Zasnąłem po 20tej tak dobrze, że Krzychu musiał mnie obudzić bo ktoś do mnie dzwonił i ja tego nie słyszałem. Ten dzień to najlepsze lekarstwo na bezsenność.


Powiązane wpisy