Okolice Jeziora Kamienieckiego

najciekawsze okolice Trzemeszna i Wydartowa, jeziora, lasy i pagórki

Aleksander Kwiatkowski, 2017-07-16

Tagi: Rower, Strona główna
Miejscowości: Trzemeszno, Orchowo, Mogilno, Strzelno, Janikowo
Województwa: Wielkopolskie, Kujawsko-pomorskie
Krainy: Pojezierze Gnieźnieńskie

Wstęp

Chciałem ponownie dojechać do Jeziora Kamienieckiego i zobaczyć jak wygląda ono z południowej strony. Jednocześnie chciałem przejechać przez okolice Trzemeszna.

Opis trasy

Szczegóły

W Trzemesznie wysiedliśmy chwilę przed godziną 11-tą. Musieliśmy przejechać przez całe miasto gdyż stacja kolejowa jest na północy.

Jezioro Ostrowite (116 kB)

Wyjeżdzając z Trzemeszna skręciliśmy na wschód jadąc do Zielenia. Bardzo słoneczna pogoda wpływała na dość wyraźny ruch samochodów.

W okolicy jest Jezioro Ostrowite, Jezioro Niedzięgiel przy którym jest bardzo znany ośrodek wypoczynkowo-imprezowy w Skorzęcinie, oraz najbardziej znane Jezioro Powidzkie. Wszystkie te miejsca z rozwiniętymi opcjami noclegowymi sprawiają, że w lecie przy dobrej pogodzie zawsze jest tu wzmożony ruch w weekend.

Jezioro Ostrowite widziane ze wsi (112 kB)

Do Skorzęcina pojechałem rowerem około trzy tygodnie później.

Skręciliśmy w prawo jadąc do wsi Ostrowite aby uwolnić się od ruchu i nie denerwować kierowców samochodów. Wydaję mi się, że po tej drodze nie jechał żaden samochód, a my mieliśmy dodatkowo widok na Jezioro Ostrowite.

Drzewa niedaleko wsi Dysiek (181 kB)

Nasza trasa miała swój cel i musieliśmy się do niego zbliżać, dlatego skręciliśmy w lewo jadąc na wschód w stronę Trzemżala. Podobały mi się domy w okolicy tego skrzyżowania.

W Trzemżalu byliśmy z konieczności. Jak najszybciej kierowaliśmy się do wsi Kamieniec.

Między wsią Dysiek a Kamieniec (117 kB)

Ogólnie to są tereny rolnicze. Czyli jadąc widzieliśmy oprócz naszej drogi raczej tylko pola, ewentualnie jakieś drzewa w okolicy.

Zrobiliśmy krótką przerwę na przystanku autobusowym we wsi Dysiek.

Gdy dojechaliśmy do wsi Kamieniec skręciliśmy w prawo jadąc już teraz po drodze gruntowej. Chcieliśmy obkrążyć Jezioro Kamienieckie wokół jego południowej części.

Noteć Zachodnia / Mała (213 kB)

Po lekkim skręcie w lewo zatrzymaliśmy się. Zauważyliśmy coś odbijające się. Była to woda a dokładniej Noteć Zachodnia wpływająca do jeziora.

Wyjeżdzając z trudniejszej części czerwonego szlaku rowerowego (133 kB)

Jechaliśmy teraz czerwonym szlakiem rowerowym wzdłuż brzegu. Szlak ten jest bardzo wąską wydeptaną, lecz nadal dość zarośnietą, ścieżką. Po lewej teren gwałtownie opada do jeziora, a po prawej czasami widzieliśmy dość ostre zbocze.

Droga do Ostrówka (179 kB)

Gdy minęliśmy okolice jeziora mogliśmy jechać po znacznie lepszej i szerszej drodzę. Zamianiła się ona w drogę szutrową.

Snopki niedaleko Ostrówka (95 kB)

Skręciliśmy w prawo. Jechaliśmy na północ przez Ostrówek do Kamionka.

Ciekawy układ chmur (103 kB)

Teren był już miejscami wyraźnie pofalowany, tak jak byśmy byli w niskich górach. Wokół były pola zboża i rzepaku.

Droga do Kamionek (115 kB)

W Kamionku byłem teraz trzeci raz.

Ciekawy układ chmur (123 kB)

Bardzo mi się te tereny podobają. Na pewno w przyszłym roku jeszcze odwiedzę te okolice przejeżdzając trochę inaczej.

Jezioro Kamienieckie (91 kB)

Ruszyliśmy na północ do skrzyżowania przed Łosośnikami. Na tym skrzyżowaniu skręciliśmy na wschód i jechaliśmy przez Gębice aż do Łąkiego.

Jadąc do Gębic (160 kB)

Po dłuższej przerwie musieliśmy dojechać na przystanek kolejowy. Wybraliśmy Janikowo. Wsiadając do pociągu widzieliśmy przedział rowerowy totalnie zawalony. Przypomniało mi się, że tego dnia Zgrupka Luboń miała przejazd do Włocławka.

Przed żniwami (111 kB)

Powiązane wpisy

Wpis ukończono dnia 2017-11-25, czyli 132 dni później.