Na północ od Krempnej

dotykając kraniec Beskidu Niskiego, jeżdząc po najpiękniejszych wzgórzach w okolicy

Aleksander Kwiatkowski, 2017-07-27

Tagi: Rower, Góry, Strona główna
Miejscowości: Krempna, Nowy Żmigród
Województwa: Podkarpackie
Krainy: Beskid Niski

Najciekawsze miejsca

Wstęp

W 2016 gdy dojeżdzaliśmy do Krempnej samochodem z północy i zaciekawiły mnie okoliczne wzgórza. Były one niezalesione i bardzo chciałem przejechać się rowerem po nich.

W związku z tym, że południowe okolice Krempnej już przejechałem rowerem postanowiłem, że warto by było zobaczyć co jest na północy.

Opis trasy

Szczegóły

Wstałem dość wcześnie aby zobaczyć czy pojawiają się mgły nad zalewem.

Poranne mgły nad zalewem w Krempnej (94 kB)

Zaleta noclegu w miejscu położonym wyżej to rozpoczęcie dnia zjazdem. Problem będzie później gdy będziemy musieli podjechać.

Wspomniany zjazd był dość stromy i musiałem hamować aby zjechać bezpiecznie. Na skrzyżowaniu skręcaliśmy w lewo i przejeżdzaliśmy po moście nad zalewem do centrum.

Pogoda tego dnia była idealna. Widać było delikatne chmury na niebie.

Delikatne chmury podczas wyjazdu z Krempnej (121 kB)

Wyruszyliśmy z Krempnej na zachód do wsi Kotań. Po prawej stronie na łące pasły się krowy.

Łąki niedaleko Krempnej (140 kB)

Na chwilę skręciliśmy i podjechaliśmy do cerkwi w Kotaniu.

Cerkiew w Kotaniu (156 kB)

Skręciliśmy na północ kierując się do Desznicy lecz jak to zwykle bywa, najpierw czekał na nas podjazd na przełęcz.

Droga do Desznicy (157 kB)

Miałem subiektywne wrażenie, że to właśnie tutaj jest najwięcej zbudowanych nowych domów. Domów, które nie bardzo pasują do klimatu Beskidu Niskiego.

Gdy dotarliśmy na przełęcz musiałem chwilę pomyśleć która droga to czerwony szlak rowerowy, którym mieliśmy jechać. Niestety ponownie nie była to idealnie gładka droga asfaltowa o coś pomiędzy uszkodzonym asfaltem a ubitą drogą gruntową.

Pofalowane pola niedaleko Desznicy (126 kB)

Dotarliśmy do skraju lasu gdzie ukazała się nam jedna z najładniejszych panoram. To mi się najbardziej podoba w Beskidzie Niskim czyli delikatne wzgórza pokryte trawą. Oczywiście podoba mi się klimat, wioski i ludzie również.

Zjazd do Desznicy (132 kB)

Wjechaliśmy do Desznicy i pierwsze co zauważyłem to bardzo ładne nowe domy. Jakby to były najbogatsze miejscowości w okolicy.

Skręciliśmy w lewo jadąc do miejscowości Jaworze. Jechaliśmy zgodnie z czerwonym szlakiem rowerowym podjeżdzając na pagórek.

Podjazd ze wsi Jaworze (116 kB)

Gdy wjechaliśmy na górkę ponownie ukazał się jeszcze piękniejszy widok.

Wzgórza niedaleko Jaworza (132 kB)

Zdecydowaliśmy o tym, że będziemy konsekwentnie jechać czerwonym szlakiem rowerowym chociaż bardziej mnie interesował szlak zielony.

Wzgórza niedaleko Jaworza (112 kB)

Gdy szlak skręcił w prawo przebiegał on przez 500m w lesie. Gdy las się skończył ponownie ujrzeliśmy bardzo fajny widok.

Widok na Brzezową (138 kB)

Podczas zjazdu był lekki wypadek - pękła guma. Ja miałem przy sobie dętki do opony 29" ale były potrzebne 27.5". Próbowaliśmy znaleźć kogoś, kto mógłby dowieźć do bazy, gdzie zostawiliśmy dętki. Ostatecznie nikogo nie znaleźliśmy. Prawie każdy dom jest ładny i nowy, ludzie tutaj mają pieniądze i dlatego nie są skorzy do pomocy. Ostatecznie poradziliśmy sobie sami przez użycie dętki 29". Nikomu nie daliśmy zarobić. Dobrze im tak.

Drzewo na tle chmur (135 kB)

Nie byliśmy pewni na ile moje rozwiązanie się sprawdzi dlatego jechaliśmy wyraźnie grzeczniej.

Bardzo szybko zjechałem do skrzyżowania z drogą 992 do Nowego Żmigrodu. Następnie przeszliśmy klimatycznym linowym wiszącym mostem nad Wisłoką i kontynuowaliśmy jazdę drogą 992.

Wiszący most niedaleko Skalnika (182 kB)

Zatrzymaliśmy się przy sklepie gdzie zjedliśmy kiełbasę z bułką popijając prawdopodobnie napojem z dużą ilością cukru. W sklepach można kupić albo wodę albo coś co ma dużo cukru.

W Kątach opuściliśmy drogę 992 jadąc zapomnianymi drogami w kierunku Myscowej. Oczywiste jest, że ruch samochodowy się znacząco zmniejszył.

Przejechaliśmy ponownie przez Wisłokę tym razem po nowoczesnym moście.

Wiszący most nad Wisłoką (115 kB)

Wokół mijaliśmy wioskę o bardzo luźnej zabudowie. Jej gęstość się zmniejszała jeszcze bardziej jak jechaliśmy.

Ponownie przeszliśmy przez Wisłokę. Tym razem znowu mostem linowym. Gdy już byłem na moście spojrzałem śmierci w oczy i wsiadłem na rower przejeżdzając przez niego. Oczywiście nagrałem to.

W pewnym momencie minął nas przerobiony chyba Ford Fiesta. Nie miał on drzwi. Kierowca tego pojazdu pojeździł nim w korycie rzeki.

Krowy w połowie drogi między Kątami a Myscową (130 kB)

W takich miejscach domy nie mają ogrodzenia. Nie jest to ludziom do niczego potrzebne.

Dotarliśmy do Myscowej. W centrum widzieliśmy chyba budynek szkoły. Więcej istotnych miejsc w tym momencie nie pamiętam oprócz uszkodzonej drogi przez podmycie gruntu.

Droga do Krempnej (108 kB)

Musieliśmy przejechać jeszcze 3km aby być na znanej mi drodze dojazdowej do Krempnej.

Wiszący most nad Wisłoką w Krempnej (156 kB)

Tym razem pojechaliśmy wzdłuż zalewu przez co podjazd do noclegu był odległościowo krótszy. Musieliśmy wdrapać się z rowerami na taką samą wysokość ale chyba to było mniej denerwujące.

Wisłoka (151 kB)

Powiązane wpisy

Wpis ukończono dnia 2017-11-19, czyli 115 dni później.