Leśne okolice Łopuchowa

spacer północną częścią Puszczy Zielonki, chyba ostatni tak ciepły dzień tej jesieni

Aleksander Kwiatkowski, 2017-11-05

Tagi: Pieszo, Strona główna
Miejscowości: Skoki, Murowana Goślina
Województwa: Wielkopolskie

Wstęp

W ten weekend była zapowiadana wyjątkowo dobra pogoda. Wczoraj jeździłem rowerem dlatego dzisiaj wolałem przejść się pieszo aby móc zrobić więcej ciekawych zdjęć.

Opis trasy

Szczegóły

Wysiedliśmy na przystanku Łopouchowo Osiedle chwilę po godzinie 12-tej.

Tuż przy stacji jest osiedle domów jednorodzinnych w budowie. Zaletą tego miejsca jest bliskość wspomnianej stacji oraz Jezioro Gackie.

Ogrodzona posesja (186 kB)

Poszliśmy na południowy-wschód około kilometr. Na skrzyżowaniu skręciliśmy w lewo i doszliśmy do pierwszego ciekawego miejsca - struga Dzwonówka. Bardzo ciekawie wyglądały podmokłe drzewa po prawej (południowej) stronie.

Dzwonówka (178 kB)

Dotarliśmy na początek Sławicy. Chcieliśmy dostać się nad Jezioro Gackie.

Wiewiórka w Sławicy (120 kB)

W centrum wsi zobaczyliśmy wiewiórkę obok drzewa. Zanim żdążyłem zrobić jej zdjęcie ona zdażyła już na nie wejść. W tym momencie żałowałem, że nie wziąłem mojej Sigmy 150-500, gdyż mógłbym zrobić bardzo ciekawe zdjęcia wiewiórce.

Wiewiórka w Sławicy (127 kB)

Szliśmy ulicą Gacką na północny-wschód i ostatecznie dotarliśmy nad jezioro. Widzieliśmy kilku wędkarzy łowiących ze swoich łódek.

Jezioro Gackie (166 kB)

Wróciliśmy ponownie do centrum Sławicy. Idąc ulicą Dzwonowską dotarliśmy do Jeziora Borowego. Podczas opuszczania Sławicy minęliśmy dom z dobrym widokiem na to jezioro.

Idąc do centrum Sławicy (166 kB)

Do Jeziora Pzince nie dotarliśmy. Woleliśmy iść jeszcze trochę na południe i dotrzeć do Jeziora Dzwonowskiego. Nazwa jego pochodzi od okolicznej miejscowości - Dzwonowo.

Jezioro Borowe (113 kB)

Przy Jeziorze Dzwonowskim był trochę niepewny pomost. Zauważyliśmy, że pomostów dla rybaków jest tu więcej.

Idąc na południe droga przez las była nieznacznie ciekawsza. Była ona z prawej (zachodniej) strony odsłonięta.

Słońce oświetlające las (176 kB)

Przed Dzwonowem dotarliśmy do najciekawszego miejsca dzisiejszej trasy - do cmentarza ewangelickiego z XIX wieku. Więcej informacji można znaleźć tutaj i tutaj

Pomost przy Jeziorze Dzwonowskim (117 kB)

Przeszliśmy dopiero 8km, gdyby nie liczyć okolicy Rezerwatu Żywca dziewięciolistnego, to najciekawsze miejsca były już za nami.

Cmentarz ewangelicki w Dzwonowie (168 kB)

3km dalej dotarliśmy do Głęboczka. Przez tą wieś przejeżdzałem kiedyś rowerem.

Dom w Dzwonowie (105 kB)

Słońce świeciło już na żółto oznajmiając zbliżający się zachód. Od tego momentu faktycznie wracaliśmy do stacji kolejowej. Ruszyliśmy na północ. Musieliśmy oszczędzać zabrane ze sobą jedzenie.

Docierając do Głęboczka (132 kB)

Po przejściu kilometra skręciliśmy w lewo na zielony szlak pieszy, który to prowadzi przez Rezerwat Żywca dziewięciolistnego. Już prawie od razu widzimy urozmaicony teren - po lewej jest kilkumetrowe obniżenie.

Zachód nad Jeziorem Leśnym (101 kB)

Docieramy nad ostatnie jezioro tego dnia - Jezioro Leśne. Przepływa przez nie rzeka Trojanka. Późna pora utrudnia zrobienie ciekawych zdjęć.

Okazuje się, że skrót na mapię w rzeczywistości byłby nietrywialny do przejścia. Postanowiliśmy, że przejdziemy dalej szlakiem w rezerwacie aż do wejścia do wsi Głębocko.

Gromada saren (76 kB)

Robi się już ciemno. Skręcamy w prawo kierując się do Łopuchówka. Wychodząc z lasu widzimy gromadę saren na polu.

W tej miejscowości jest przystanek i zatrzymuje się autobus. Nie pamiętam jednak godzin jego odjazdu.

Do stacji w Łopuchowie dotarliśmy po zmroku. Szukałem na mapach Google sklepu w okolicy, jednak okazało się, że jeden jest zamknięty a drugiego w ogóle nie ma.


Powiązane wpisy

Wpis ukończono dnia 2017-12-17, czyli 42 dni później.