Trudno trafić na zimowy wschód słońca

zima i czyste niebo to bardzo rzadkie zjawiska ostatnimi czasy

Aleksander Kwiatkowski, 2018-01-20

Tagi: Zdjęcia, Strona główna, Góry
Miejscowości: Jelenia Góra, Czarny Bór
Województwa: Dolnośląskie

Najciekawsze miejsca

Wstęp

Od marca 2013 roku szukam okazji na zrobienie zdjęcia pofalowanych, ośnieżonych pól podczas zachodzącego albo wschodzącego słońca. Przez postępujące globalne ocieplenie śnieg jest zjawiskiem coraz rzadszym.

Okolice Witkowa - trzy drzewa (104 kB)

Obiecująca prognoza pogody przekonała mnie, że warto by było spróbować. Spakowałem się szybko i ruszyłem.

Szczegóły

Prognozowane były huraganowe wiatry dla zachodniej Polski. Łącząc to z opadami śniegu miałem nadzieje, że iglaste drzewa na wysokości Sokolika powinny został ładnie ośnieżone. Miałem również nadzieję na to, że sama Jelenia Góra będzie na chwilę "biała".

Okolice Witkowa - ogrodzenie (85 kB)

Dojeżdzając pociągiem w okolicach Wałbrzycha wokół mnie szalała zamieć. Wszystkie drogi były zaśnieżone. Był to dla mnie bardzo dobry znak.

Sarny na polach niedaleko Witkowa (69 kB)

Gdy dotarłem do bazy w Jeleniej Górze, rozpakowałem się, sytuacja zmieniała się diametralnie. Silny wiatr który przynosił śnieg jeszcze szybciej go zabierał. Wystarczyło 30 minut aby miasto stało się ponownie szare.

Pofalowana perspektywa (72 kB)

Analizując teraz mapę widzę, że centrum Jeleniej Góry jest na wysokości około 350m (n.p.m.). Nie jest to liczba imponującą.

Góra Chełmiec w chmurach (33 kB)

Przeglądając mapę zauważyłem, że okolice Witkowa są na wysokości około 500m. Te 150m różnicy było wystarczające dla śniegu.

Pola niedaleko Witkowa, niedaleko kończyła się droga gruntowa (50 kB)

Dwa razy pojechałem pociągiem do stacji Witków Śląski. Za pierwszym razem zrobiłem spacer po okolicy szukając odpowiedniego miejsca na zdjęcia. Za drugim razem udałem się tam na wschód słońca. Niestety ułożenie chmur zakryło promienie słoneczne.

Białe pola niedaleko Witkowa (24 kB)

Bardzo byłem niezadowolony z tego wyjazdu. Mogłem ruszyć do Trójmiasta, gdzie niezależnie od pogody, korzystając z filtra szarego, miałbym wiele okazji na ciekawe zdjęcia.

Mały staw niedaleko Witkowa (86 kB)

Boję się, że zimy stają się coraz słabsze, jest coraz mniej śniegu. Chyba za rok będę musiał jechać na wschód Polski albo do Czech chcąc zrobić zdjęcia, które planuję od dawna.

Niebo przejaśniło się niestety za późno (65 kB)

Wpis ukończono dnia 2018-02-13, czyli 24 dni później.