Recenzja fotoksiążki Saal

test nowego dostawcy wydruku fotoksiążek o lepszej jakości

Aleksander Kwiatkowski, 2018-04-01 (niedziela)

Tagi: Strona główna, Artykuły

Wstęp

Chyba pod koniec lutego na Facebooku zobaczyłem reklamę wydruków Saal. Zgłosiłem się do testów podając link do swojego fanpage'a.

Róg fotoksiążki (91.1708984375 kB)
Róg fotoksiążki
Pentax K-S2, 50mm f5.0 1/100 s ISO800

Szczerze mówiąc nie wierzyłem, że mógłbym dostać zaproszenie do testów. Już wcześniej postanowiłem skoncentrować się na tej stronie, gdyż nad nią mam kontrolę. Mój zasięg na Facebooku jest bardzo mały i z biznesowego punktu widzenia wiem, że jestem mało przydatny.

A jednak

W połowie marca dostałem maila od Saal gdyż nie wykorzystałem otrzymanego kodu rabatowego. Chyba musiałem go przeoczyć albo gdzieś zaginął. Zaoferowano mi przedłużenie ważności kuponu. Nie będę podawał tutaj kwoty kuponu gdyż są prawdopodobnie one generowane indywidualnie.

Połączenia stron fotoksiążki (85.8017578125 kB)
Połączenia stron fotoksiążki
Pentax K-S2, 50mm f5.0 1/100 s ISO800

Zawsze gdy zamawiałem fotoksiążki korzystałem z popularniejszych i niedrogich dostawców. Szacunkowy koszt fotoksiążki wychodził 60-80zł w przypadku około 80 stron, natomiast u Saal jest 3-4 razy większy.

Planowałem kiedyś znaleźć lepszego dostawcę. Nie byłem w pełni zadowolony ze szczegółów wydrukowanych zdjęć w momencie, gdy umieszczałem dwa zdjęcia na jednej stronie w formacie A4. Gdy drukowałem zdjęcie na całą stronę to nie było problemem.

Projektowanie

Postanowiłem tym razem w miarę szybko zaprojektować fotoksiążkę wybierając subiektywnie swoje najciekawsze zdjęcia. Aby to zrobić musiałem ściągnąć specjalny program. Jako użytkownik GNU/Linuksa miałem obawy przed tym, czy ten program zadziała pod "emulatorem" Windowsa - Wine. Nie wiedziałem co zrobi instalator dlatego dla bezpieczeństwa uruchomiłem go na surowym "Windowsie" zmieniając zmienną środowiskową WINEPREFIX=~/.wine_saal.

Przykładowa strona fotoksiążki (107.662109375 kB)
Przykładowa strona fotoksiążki
Pentax K-S2, 50mm f5.0 1/60 s ISO800

Program zadziałał bezproblemowo. Projektowanie fotoksiążki korzystając z ich narzędzia jest znacznie łatwiejsze niż jak robiłem dotychczas.

Nie chciałem wykorzystać z istniejących szablonów gdyż wolałem jak najwięcej miejsca przeznaczyć na zdjęcia (Poznań uczy oszczędności).

Program działa praktycznie bezproblemowo. Jedynie czasami miałem problem z umieszczeniem zdjęcia na stronie ale kliknięcie w tło rozwiązywało problem. Przydałaby się możliwość zmiany wielkości fotoksiążki w już istniejącym projekcie.

Wybrałem fotoksiążkę w formacie "krajobrazowym".

Po zakończeniu projektowania można wybrać dodatkowe opcje. Wszystko jest bardzo dobrze opisane (np. zalety papieru matowego i błyszczącego). Miałem wrażenie, że na stronie w cenniku jest więcej opcji rodzaju papieru niż ja miałem do wyboru. Ja i tak od początku chciałem wydruk na papierze fotograficznym błyszczącym dlatego to nie było żadnym problemem.

Przykład grubości stron (101.0263671875 kB)
Przykład grubości stron
Pentax K-S2, 50mm f3.5 1/10 s ISO400

Po zapłaceniu projekt był wysyłany na ich serwery. Zastanawiałem się, co by było gdyby był jakiś błąd komunikacji tuż po zapłacie. Czy konieczny byłby kontakt z człowiekiem czy aplikacja sama by kontynuowała wysyłanie po ponownym uruchomieniu.

Następnego dnia dostałem informacje o przekazaniu fotoksiążki do wysyłki. Szybkość mnie pozytywnie zaskoczyła.

Po otrzymaniu

Po kolejnych dwóch dniach fotoksiążka została dostarczona z Niemiec. Była zapakowana wystarczająco dobrze.

Łączenie stron fotoksiążki (106.06640625 kB)
Łączenie stron fotoksiążki
Pentax K-S2, 50mm f3.5 1/30 s ISO400

Nie będę wrzucał tutaj zdjęć całych stron. Uważam, że ważniejsze są szczegóły.

Pierwsze co mnie zaskoczyło to ilość szczegółów. Jestem w stanie zauważyć niedoskonałości zdjęć w gdy nie robiłem ich RAWie.

Faktycznie tak jak jest napisane na stronie albo w aplikacji można zdjęcie drukować na dwóch stronach w formie rozkładówki.

Strony są stosunkowo grube i sprawiają wrażenie wytrzymałych. Nie sklejają się do siebie.

Okładka fotoksiążki (90.4033203125 kB)
Okładka fotoksiążki
Pentax K-S2, 50mm f3.5 1/20 s ISO400

Gdy chce zobaczyć szczegóły zdjęcia 20MP muszę się tak przybliżać, że oczy mają problem z dostosowaniem ostrości. Widać nawet różnice ISO w postaci szumów i czasu naświetlania.

Podsumowanie

Jestem zdecydowanie zadowolony i na pewno za jakiś czas ponownie skorzystam. Tym razem postaram się robić fotoksiążki tematyczne, może związane z porą roku.

Warto aby najlepsze zdjęcia były wydrukowane w najlepszej jakości.

Wpis ukończono dnia 2018-04-14, czyli 13 dni później.