Darktable vs Rawtherapee

porównanie programów do przetwarzania raw'ów

Aleksander Kwiatkowski, 2018-07-01 (niedziela)

Tagi: Artykuły, Strona główna

Wstęp

Przez dłuższy czas korzystałem z rawtherapee. Wydaję mi się, że jestem juz w nim dość doświadczony. W tym momencie odkrywam darktable i zaczyna mi się ono podobać.

Artykuł nie zamierzam oznaczać jako gotowy do momentu osiągnięcia biegłości w darktable. Postaram się później powrócić do rawtherapee i jeszcze porównać.

Tekst ten będzie wyraźnie subiektywny, bazując bardziej na wrażeniach z pracy oraz ostatecznego efektu. Nie będę obiektywnie określał który (przykładowo) ma lepszy algorytm usuwający szumy.

Gotowy?

Mniej więcej oznaczam ten artykuł jako gotowy. Udało mi się uzyskać biegłość i teraz korzystam wyłącznie z darktable.

TL;DR

darktable przypomina bardziej Lighrooma, opiera się na określonym sposobie pracy. Jest bardziej "wizualny". Parametry użytkownik zmienia do momentu uzyskania odpowiedniego efektu. Ma warstwy, które dają ogrom możliwości. Poznałem je niedawno (2018-10-10).

rawtherapee jest bardziej surowy, "nieludzki", daje pełniejszą kontrolę gdyż koncentruje się nad parametrami. Parametry te można łatwiej wpisywać ręcznie. Jakby użytkownik lepiej wiedział jak działają algorytmy i jakie parametry będą najlepsze.

Darktable

Filmiki, tutoriale

Obejrzenie tego filmiku bardzo mi pomogło. Dzięki niemu zrozumiałem potęgę warstw oraz wiele drobnych, przydatnych rzeczy.

Warstwy

O warstwach słyszałem tylko od ludzi, którzy kupili Lightrooma/Photoshopa lub inny płatny program. Domyślałem się ile to daje możliwości ale dopiero patrząc na tutoriale zrozumiałem, że bywa to ogromnie ważna rzecz.

W skrócie moduły domyślnie operują na całym zdjęciu. Można ustawić blend->drawn mask i przykładowo wybrać gradient. Łącząc dwa gradienty i ustawiając invert mask można operować tylko na fragmencie ograniczonym przez te dwa gradienty. Nie sprawdzałem z większą ilością jeszcze.

Funkcja ta bardzo przydała mi się podczas przerabiania zdjęć z mgłą z Sokolika.

Kolejka

Na ten moment nie ma kolejki do przetwarzania. Można zedytować wszystkie pliki a następnie zaznaczyć nieedytowane i odwrócić zaznaczenie.

Zmiana parametrów

darktable korzysta ze specjalnej kontrolki do zmiany parametrów zmiennoprzecinkowych (po kliknięciu prawym przyciskiem). Umożliwia to dokładniejsze ustawienie niż korzystanie z suwaka.

Po kliknięciu prawym przyciskiem można wpisywać ręcznie wpisując w tym momencie liczbę.

Presety modułów

W darktable można zapisywać konfiguracje modułów w presetach. Można to zrobić do każdego, nawet najprostszego, modułu.

Aby zautomatyzować lepiej można ustawić automatyczne ładowanie presetów. Wystarczy kliknąć prawym i "edit this preset". Dany preset zostanie utworzony albo zmodyfikowany. Bardzo przydatne są filtry np. aparat, obiektyw, ISO. Ja osobiście ustawiłem inne wyostrzanie dla obiektywów "ogólnych" a inne dla bardzo jasnych stałek, przy których skupiam się na "płynnościach".

Usuwanie szumu

Jest kilka modułów do usuwania szumu. Podstawowym jest "profiled denoise" który dobiera parametry na podstawie aparatu i ISO. Jest to najłatwiejsze rozwiązanie

Zauważyłem, że usuwając szumy algorytm usuwa również detale. Zawsze starałem się wyciągnać maksimum szczegółów ze zdjęcia ale spróbuję teraz przerabiając RAWy skoncentrować się na ogólnym wrażeniu zdjęcia a niekoniecznie na ilościach detali. Podejście to jest lepsze w przypadku druku zdjęć.

Korekcja geometri zdjęcia

Prostowanie

W darktable można prostować wybierając moduł crop and rotate i przeciągając prawym przyciskiem myszy przeciągnąć linię prostą, analogicznie jak w rawtherapee.

Perspektywa

Jest automatyczne narzędzie które wykrywa i wyrównuje zakrzywienia keystone. Działa ono bardzo dobrze. Wykrywa ono linie poziome i pionowe. Lewym przyciskiem myszy zaznacza się istotne linie, a prawy przestawia na nieistotne jeżeli algorytm nie wykrył odpowiednich linii.

Algorytm nie radzi sobie z niektórymi dachami o jednolitym wzorcu pod kątem 45 stopni.

Korekcta obiektywu

Istnieje biblioteka lensfun, która zajmuje się korekcją niedoskonałości obiektywów. W przypadku systemu Pentaksa nie było to takim dużym problemem dla mnie i nawet nie wiedziałem o istnieniu narzędzi do tego. Dystorsja była "pod kontrolą" i nawet sie tym nie przejmowałem. Winietowanie poprawiałem ręcznie "na oko".

System M43 zakłada istnienie dystorsji, która będzie następnie programowo poprawiana. W przypadku Olympusa 9-18mm dystorsja ta jest niejednorodna i rezultaty korekcji (np. horyzont morza) nie były dobrze poprawiane.

Zauważyłem, że brakowało mi lensfun w systemie (GNU/Linux Debian). Zainstalowałem ją przez apt-get install liblensfun-bin liblensfun-data-v1 liblensfun1 a następnie należa zaktualizować bazę uruchamiając lensfun-update-data. Po tym restart darktable, przeładowanie modułu korekcji i wszystko zaczęło działać idealnie! Zakładam że rawtherapee również tak dobrze powinien korzystać z tego narzędzia.

Usuwanie brudów matrycy

darktable ma specjalny moduł do tego chociaż jeszcze nie testowałem go. Działa on dość fajnie chociaż heal w Gimpie było według mnie łatwiejsze w obsłudze. Tutaj należy zaznaczyć obszar "brudny" korzystajac z koła, elipsy albo innego kształtu, i wybrać miejsce "poprawne" do pobrania obrazu.

Kluczowe jest odpowiednie dopasowanie jasności miejsca źródłowego.

Cienie i światła

Ten moduł jest rewelacyjny. Wystarczy przesunąć suwakiem tyle, ile się chce i rezultaty widzi się od razu. Mam wrażenie, że działa to lepiej niż w rawtherapee.

Gdy przesunie się ponad 50 mogą pojawiać się artefakty dlatego należy modułu tego używać z rozwagą.

Equalizer

Moduł ten łączy operowanie na krawędziach, jasności luma i kolorze chroma w rozróżnieniu na "ziarnistość". Jest to bardzo złe słowo jednak polecam samemu wczytać predefiniowane ustawienia i spróbować połączyć clarity z sharpen.

Haze removal

Tutaj polecam używać go z rozwagą.

Obciążenie procesora

Wydaję mi się, że darktable ma znacznie większe potrzeby obliczeniowe. Nawet zmieniając priorytet procesu system jest wyraźnie zwolniony. Oglądanie YouTube'a staje się wtedy problematyczne.

Brak możliwości spazuwania jest dużą niedogodnością. Również w ustawieniach jest niewiele opcji. Wypada tutaj gorzej.

Rawtherapee - kiedy jest lepsze

Presety

Tutaj darktable według mnie ma istotne braki.

Teoretycznie da się operować na nich, ale w praktyce jest to bardzo toporne. Presety są per moduł. Można je łączyć, ale to muszę jeszcze sprawdzić dokładniej.

Kolejka

Twórcy darktable olewają wprowadzenie kolejki. Wydawało mi się, że ja czegoś nie wiem, ale faktycznie twórcy ignorują potrzebę możliwości dodania eksportu pliku do kolejki. Kolejkę możnaby uruchomić później albo zatrzymać tak, jak to robiłem w rawtherapee.

W tym momencie edytuję wszystkie pliki i po skończonej edycji wybieram "zaznacz nieedytowane", a następnie "odwróć zaznaczenie". Powoduje to konwersje zdjęć, które tylko otworzyłem raz.

Nie wiem jeszcze jak można cofnąć oznaczenie edycji danego zdjęcia. Mam domyślnie ustawiony zestaw modułów, które w większości sytuacji tworzy już zdjęcie wyjściowe.

Aktualizacja 2019-11-21

Ostatnio próbowałem przerobić RAW z Pentaksa KS-2. Pomimo już biegłości w darktable nie potrafiłem uzyskać podobnego rezultatu. Usuwanie aberracji nie było tak dobre jak i mam wrażenie, że wyostrzanie w rawtherapee jest bardziej "krajobrazowe".

Również zauważyłem, że zdjęcia z Olympusa nie są na tyle soczyste. Bardzo możliwe że błędem jest moja percepcja.

Aktualizacja 2020-05-28

Znalazłem naprawdę bardzo dobry tutorial dzięki któremu dowiedziałem się o:

  1. Możliwości tworzenia HDR z kilku rawów - tworzy 32bitowe pliki DNG.
  2. base curve domyślny nie zawsze jest idealny i można trochę więcej wyciągnąć z rawów olympusowskich jeżeli się odpowiednio go zmodyfikuje. Dla mnie to jest bardzo przydatna rzecz.

Wpis ukończono dnia 2018-12-26, czyli 178 dni później.