Z Lednogóry do Skoków kręcąc się wokół jezior

rozpoczęcie roku szkolnego w piekle na Ziemii (rekordowa temperatura września)

Aleksander Kwiatkowski, 2015-09-01 (wtorek)

Tagi: Strona główna, Rower
Miejscowości: Pobiedziska, Kiszkowo, Kłecko, Skoki
Województwa: Wielkopolskie
Krainy: Pojezierze Gnieźnieńskie

Mapa

65 km | 6 h | Mapy: UMP | OSM | Mapy.cz | Google

{% photo_header "Jezioro Lednickie" %}

Wstęp

Zostałem namówiony na małą przejażdżkę. Wiedziałem, że będzie ciepło, ale nie myślałem że już od godziny 11-tej będzie źle.

Szczegóły

Ruszyliśmy przed 8 pociągiem w kierunku Lednogóry. Tam wyruszliśmy w stronę Jeziora Lednica. Objechaliśmy je przez Dziekanowice, Siemianowo i Waliszewo. Obok Waliszewa widzieliśmy bardzo ciekawy przystanek autobusowy. Zauważam, że ciekawią mnie dziwne przystanki. Był on na skrzyżowaniu dróg gdzieś ponad kilometr od wioski, do której droga prowadziła przez las.

Jezioro Lednica (93.6083984375 kB)
Jezioro Lednica
Pentax K-5, Pentax Limited 15mm f4, 15mm f8.0 1/800 s ISO200

Cofnęliśmy się, pojechaliśmy trochę na południe, do Skrzetuszewa, a następnie ruszyliśmy w kierunku wsi Głębokie. Po drodzę minęliśmy Jezioro Głębokie i ruszyliśmy do Sławna. Tam okazało się, że znowu musimy się lekko cofnąć.

Pojechaliśmy polną drogą do Węgórzewa. Po drodzę w szczerym polu zobaczyliśmy już drugi krzyż z dala od zabudowań wiosek. Dojechaliśmy prawie do Kiszkowa. Bardzo fajny był zjazd po drodzę 197, jednak musieliśmy skręcić w prawo, aby móc się kierować do Brudzewka. Przejechaliśmy obok dwóch stawów i rzeki Małej Wełny. Po ilości ptaków oceniam to na taką małą "Dolinę Baryczy".

Krzyż niedaleko Sławna (153.9765625 kB)
Krzyż niedaleko Sławna
Pentax K-5, Pentax Limited 15mm f4, 15mm f7.1 1/320 s ISO200

Przejechaliśmy przez Rybno Wielkie drogą polną do Wysokiej, z której już woleliśmy jechać drogą asfaltową. W okolicy przebiega linia kolejowa 377 łącząca Gniezno ze Sławą Wielkopolską. Są plany ponownego uruchomienia linii kolejowej dla pasażerów.

Susza dała nam duże ilości piasku jako urozmaicenie. Po drodzę przerwa w sklepie i kierowaliśmy się jak najszybciej do Skoków.

Minęliśmy Bliżyce, a w Glinnie już jechaliśmy dobrą drogą asfaltową do Skoków. Za Antoniewem Górnym był drugi fajny zjazd.

Stawy niedaleko Rybna Wielkiego / Kiszkowa (127.8203125 kB)
Stawy niedaleko Rybna Wielkiego / Kiszkowa
Pentax K-5, Pentax Limited 15mm f4, 15mm f7.1 1/320 s ISO200

Ze Skoków kierowaliśmy się do Rościnna - małej wioski w kierunku Rogoźna. Było już tak ciepło, że mógłbym już zakończyć dzień. Chcieliśmy jednak spróbować wykąpać się w Grzybowie. Niestety było bardzo dużo zielonego syfu (nazwa mało naukowa) w wodzie. Dowiedzieliśmy się, że może po drugiej stronie woda będzie czystsza. Niestety druga strona to droga terenowe, a przez tą suszę piasku był ogrom. Ostatnie porcje energii zużyliśmy właśnie tam. Znaleźliśmy jakąś plażę, gdzie było trochę cieia.

Trasa Rybno Wielkie - Wysoka (176.0390625 kB)
Trasa Rybno Wielkie - Wysoka
Pentax K-5, Pentax Limited 15mm f4, 15mm f7.1 1/200 s ISO200

Powrót i ponownie jazda przez piaski, ale wykombinowaliśmy inną drogę - obok Kostusina i Potrzanowa. W Potrzanowie był trzeci zjazd, tym razem najlepszy. Prawie 50km/h to całkiem miłe pocieszenie na tyle męczenia się po piaskach w taką pogodę. Niestety, nie chciało mi się zmieniać baterii w kamerce i nie mam tego zjazdu nagranego.

Nie wiem ile było stopni, ale na pewno ponad 30. Niektórzy mówili, że jest to najcieplejszy wrzesień. Gdyby pogoda nie była tak agresywna, to dałoby się pojechać ze Skoków do Mogilna - taki pomysł był wcześniej.


Powiązane wpisy