Z Kościana, przez Dolsk, w stronę Jarocina

wiosny jeszcze nie było ani widać ani widać, myślałem że będzie więcej górek

Aleksander Kwiatkowski, 2017-03-25 (sobota)

Tagi: Rower, Strona główna
Miejscowości: Kościan, Krzywiń, Dolsk, Książ Wielkopolski, Nowe Miasto nad Wartą, Krzykosy
Województwa: Wielkopolskie

Najciekawsze miejsca

Mapa

71 km | 5 h | Mapy: UMP | OSM | Mapy.cz | Google

Wstęp

Szczegóły

Dojechaliśmy pociągiem TLK do Kościana. Dobre na tej stacji jest to, że można bezproblemowo wyjechać z peronu na ulicę.

Ruszyliśmy na wschód w stronę Starego Lubosza. Powoli opuszczaliśmy tereny podmiejskie. Widać było to na podstawie nowo powstałych domów.

Przejeżdzając przez Darnowo (94.8017578125 kB)
Przejeżdzając przez Darnowo
Pentax K-S2, 15mm f7.1 1/250 s ISO100

Za Starym Luboszem przejechałem przez drogę, którą rok temu jechałem na południe. Skróciliśmy drogą polną abyśmy nie musieli jechać w stronę Racota.

Przed Turewem skręciliśmy do Rogaczewa Małego przejeżdzając mostem przez Rów Wyskoc, a przynajmniej tak na mapie UMP jest ten strumyk nazwany.

Krzyż na skrzyżowaniu dróg niedaleko Rogaczewa (194.92578125 kB)
Krzyż na skrzyżowaniu dróg niedaleko Rogaczewa
Pentax K-S2, 15mm f5.6 1/100 s ISO100

Spodobało mi się główne skrzyżowanie w Rogaczewie Małym. Jeden albo dwa budynki oraz jakiś budynek przemysłowy dalej i to cała wioska. Zapomniałem jeszcze o wiacie autobusowej. Ciekawe czy się tutaj jakiś autobus zatrzymuje.

Ruszyliśmy na wschód mijając zielony (albo czarny) szlak rowerowy Turew-Krzywiń. Szlak ten jest terenowy głównie, ale mnie zaciekawił.

Przez Rogaczewo Wielkie jechaliśmy w stronę kolejnego szlaku rowerowego. Nie zatrzymaliśmy się przy jeziorze w Zbęchach gdyż myślałem, że później będzie odpowiedniejsze miejsce.

Wyjeżdzając z wioski wkroczyliśmy na drogę gruntową i bardziej pofalowany teren.

Pofalowane pola niedaleko Bieżynia (98.150390625 kB)
Pofalowane pola niedaleko Bieżynia
Pentax K-S2, 15mm f7.1 1/200 s ISO100

W Bieżyniu skręciliśmy na wschód na niebieski szlak rowerowy i jechaliśmy na wschód do Łagowa. Szlak ten okazał się ciekawszy niż myślałem i jak zrobi się bardziej kolorowo może tam być naprawdę ładnie.

W jednym miejscu na polu zbiera się woda i tam miałem problem aby przejechać rowerem, ale oprócz tej niedogodności zdecydowanie polecam to miejsce. Później tego dnia jechaliśmy podobnym szlakiem obok Książa Wielkopolskiego.

Wjeżdżając do Łagowa (88.1953125 kB)
Wjeżdżając do Łagowa
Pentax K-S2, 15mm f7.1 1/250 s ISO100

Ruszyliśmy na wschód. Do Dolska już mieliśmy w miarę blisko. Jechaliśmy teraz przez las, ale jechało się całkiem przyjemnie.

Podobał mi się zjazd ulicą Podrzekta (nawet teraz ponownie sprawdziłem czy jest to prawidłowa nazwa), ale zjazd wcześniejszy w Łagowie znacznie bardziej mi się podobał.

W Dolsku dojechaliśmy nad jezioro na chwilkę. Ruszyliśmy na północ widząc wysokie pagórki naprzeciw. Myślałem że będzie ich więcej i więcej ciekawych widoków, a mam wrażenie że trochę ich ominęliśmy podczas dzisiejszej trasy.

Jezioro w Dolsku (92.4638671875 kB)
Jezioro w Dolsku
Pentax K-S2, 15mm f7.1 1/200 s ISO100

Skręciliśmy w prawo na wschód i jechaliśmy w stronę Trąbinka. Po lewej stronie było podwyższenie terenu a po prawej obniżenie. Całkiem fajnie to było widać.

Za Błażejewem jechaliśmy żółtym szlakiem rowerowym do Włościejewek. Miejscami teren był lekko pofalowany, ale las ograniczał widoczność.

Jechaliśmy bardzo szybko i tylko przez chwilę zwróciłem uwagę na drewniany kościół. Czytając wikipedię dowiedziałem się, że jest to zabytek z 1646 roku.

Stacja kolejowa w Książu Wielkopolskim (92.869140625 kB)
Stacja kolejowa w Książu Wielkopolskim
Pentax K-S2, 15mm f7.1 1/200 s ISO100

Chcieliśmy dojechać do Książa Wielkopolskiego i dalej do stacji kolejowej (przykładowo do Chociczy). Mieliśmy ponad godzinę do odjazdu pociągu więc postanowiliśmy się trochę pokręcić po okolicy. Obok nieużywanej stacji kolejowej skręciliśmy w prawo i przejechaliśmy przez okoliczną wioskę. Trasa ta była podobna do niebieskiego szlaku obok Łagowa, ale szybko wyjechaliśmy na drodze gruntowej. Drogi te były pewnego rodzaju labiryntem łączącym tutejsze gospodarstwa rolne.

Przejechaliśmy przez Chromiec i zrobiliśmy przerwę na jedzenie na przystanku na skrzyżowaniu dróg do Chociczy i Boguszynka.

Do Chociczy mieliśmy 3 kilometry oraz godzinę do odjazdu pociągu. Postanowiliśmy spróbować pojechać dalej.

Bardzo szybko przejechaliśmy przez tą miejscowość i skręciliśmy na północ w ulicę Leśną. Dojechaliśmy do wsi Rogusko nie wiedząc o tym, że jest to osobna miejscowość. To jest kilka domów niedaleko rzeki Warty.

Wieś Rogusko i wał przeciwpowodziowy (108.2490234375 kB)
Wieś Rogusko i wał przeciwpowodziowy
Pentax K-S2, 15mm f7.1 1/200 s ISO100

Sam dojazd z Chociczy nie był łatwo. Jechaliśmy tym razem pod wiatr i tylko las oraz lekkie obniżenie terenu nam ułatwiały. Gdy już byliśmy w okolicy Warty nie było drzew które mogłyby nam pomagać w walce z wiatrem. Powoli dojechaliśmy pod most kolejowy.

Tereny zalewowe obok Warty (109.04296875 kB)
Tereny zalewowe obok Warty
Pentax K-S2, 15mm f7.1 1/200 s ISO100

Nie byłem pewien czy tym mostem można przedostać się na drugą stronę, na szczeście jest tam dobra kładka i nie musieliśmy się wracać. Wyjechaliśmy w Solcu Wielkopolskim. W tym miejscu kończyłem jedną trasę , a zaczynałem drugą.


Powiązane wpisy

Wpis ukończono dnia 2017-05-21, czyli 56 dni później.