Wioski na zachód od Poznania

z Wronek do Opalenicy

Aleksander Kwiatkowski, 2020-05-30 (sobota)
Nie przestrasz się, proszę! Wpis nie został jeszcze dokończony.

Procedura tworzenia wpisów wygląda następująco:

  1. Bycie w terenie - czyli aktywność która zostanie opisana,
  2. Utworzenie pustego wpisu - zdjęcie, trasa, informacje o kilometrach, gminach, ...
  3. Notatki - strzępki ulotnych informacji w formie listy
  4. Tekst wstępny
  5. Poprawki w tekście
  6. Media - głównie zdjęcia, czasem filmik

Widzisz to, ponieważ niestety jeszcze nie miałem czasu aby napisać i poprawić tekst wpisu. Będę to robił stopniowo gdy pogoda nie będzie sprzyjać wyjazdom. Tymczasem zapraszam na ukończone wpisy na stronie głównej lub na liście wpisów.

Tagi: Rower, Niedokończone
Miejscowości: Wronki, Chrzypsko Wielkie, Pniewy, Duszniki, Kuślin, Opalenica
Województwa: Wielkopolskie

Wstęp

W ten weekend chciałem pojechać "trochę mocniej". Początkowo planowałem ruszyć do [Lipki][wiki-lipka], gdyż bardzo mi się podoba [Krajeński Park Krajobrazowy][wiki-krajenski-park] jednak nie chcąc jechać samemu dość mocno zmodyfikowałem plan.

Opis trasy

Szczegóły

Jest całkiem dobre połączenie do [Lipki][wiki-lipka] z przesiadką w [Pile][wiki-pila] i jadąc około 2.5 godziny mogę być w miejscu, które naprawdę mi się podoba.

Niestety Maciej nie mógł jechać na cały dzień a brakowało 2-3 stopni abym ja chciał jechać sam. Jakoś nie miałem dużej motywacji.

Nie chciałem też jechać sam w momencie gdy planuję ważny wyjazd niedługo. Dlatego dopasowałem się do Macieja i obmyśliłem plan. Ostatecznie padło na trasę pomiędzy [Wronkami][wiki-wronki] a [Opalenicą][wiki-opalenica].

We [Wronkach][wiki-wronki] wysiedliśmy chwilę po 10-tej. Jak to zwykle bywa zaplanowana trasa została mentalnie wywalona i tworzyłem nową na poczekaniu.

Chciałem jechać drogą 184 w stronę okolic [Nojewa][wiki-nojewo]. Ruch był mały ale okolica średnio ciekawa dlatego zacząłem kombinować jak by tu można jechać trasą alternatywną.

Skręciliśmy do [Marianowa][wiki-marianowo], które już było miejscowością ze znacznie spokojniejszym ruchem. Chciałem jechać w miarę równolegle do drogi 184 ale nie po niej.

Dość szybko wkroczyliśmy w spokojniejsze wiejskie tereny i zacząłem odpoczywać psychicznie.

Dotarliśmy do [Wierzchocina][wiki-wierzchocina]. Przez wieś przechodzi droga wojewódzka 186.

Kierowaliśmy się do [Głuchowa][wiki-gluchowo]. Nie powinniśmy jechać na wprost ze skrzyżowania ale bardzo szybko zauważyłem nasz błąd.

Wieś ta bardzo mi się podobała. Chyba głównie w wyniku okolicznego Jezioro Głuchowo i tego jak ono decydowało o zabudowie i drodze.

Następnym celem było [Orle Wielkie][wiki-orle-wielkie]. Musieliśmy przejechać przez las i przez rzekę, której nazwy nie widzę na mapie. Chciałem przejechać przez okolicę [Nojewa][wiki-nojewo] i [stacji kolejowej][wiki-nojewo-stacja] ale nie wiedziałem, że jesteśmy już tak blisko. Do torów zostało nam niecałe 2km jazdy.

Zrobiliśmy trzy małe przerwy: przy sklepie obok stacji, przy samej stacji oraz przy kościele.

Wydawało mi się że przejechaliśmy już przez najciekawsze tereny i teraz będzie trochę nudniej. Końcówka maja to jednak bardzo fajny moment w roku gdyż wszystko ma najładniejsze barwy.

Kierowaliśmy się w stronę [Dęborzyc][wiki-deborzyce] a następnie dalej na południe. Krajobraz był całkiem spokojny. Stawał się mniej dziki a bardziej rolniczy pomimo kilku jezior.

Przejechaliśmy 10km i trudno więcej mi napisać teraz.

Przejechaliśmy przez linię kolejową XXX do [Pniew][wiki-pniewy], która teraz całkowicie zarosła, a po wybudowaniu zbiornika TODO możliwość reaktywacji jej jest prawie zerowa.

Spodobała mi się wieś [Podrzewie][wiki-podrzewie]. Jakoś podobała mi się zwarta zabudowa.

Większą miejscowością na naszej trasie były [Duszniki][wiki-duszniki]. TODO dlaczego ładna

Opuściliśmy to miast jadąc prawie w stronę [Nowego Tomyśl][wiki-nowy-tomysl] ale ostatecznie jechaliśmy do [Zakrzewka][wiki-zakrzewko]. Wybór tej drogi był bardzo dobrą decyzją gdyż wprowadził trochę "dzikości" do standardowych wiosek rolniczych.

Droga do [Turkowa][wiki-turkowa] TODO wysoka trawa przy drzewach, gruntowa, trochę sucha ale tragedii nie było

TODO duże gospodardtwo rolne pośrodku niczego na północ od Turkowa obok rzeki Mogilnicy][wiki-mogilnica-rzeka]

Przejechaliśmy nad autostradą [A2][wiki-autostrada-a2] i zostało nam około 12km do celu podróży - do [Opalenicy][wiki-opalenica].

W [Niegolewie][wiki-niegolewo] odwiedziliśmy teren pałacu.


Powiązane wpisy