Tagi: Pieszo, Strona główna
Miejscowości: Trzemeszno
Województwa: Wielkopolskie
Mapa
10 km | 4 h | 3 °C | Mapy: UMP | OSM | Mapy.cz | GoogleWstęp
Przyczyna tej wycieczki to chęć eksploracji północno-wschodnich okolic Trzemeszna. Zawsze wydawało mi się, że jest tutaj ciekawe ukształtowanie terenu. Nie chciałem jechać tutaj rowerem bo obawiałem się, że teren może być dość trudny. Obawa ta nie była słuszna.
Szczegóły
Ruszyłem wcześnie w sobotę na jeden z pierwszych (sensownych) połączeń do Trzemeszna. Większość połączeń regionalnych kończy się teraz w Gnieźnie.
Ruszyłem na północ w stronę wsi Niewolno. Wyglądała ona jak zwykła wielkopolska wieś o gęstej zabudowie, jak przedmieścia Trzemeszna.
Patrząc na mapę widać tutaj kilka jezior połączone rzeką ze sobą. A na mapach z cieniowaniem wysokości widać bardzo ładne ukształtowanie terenu.
To właśnie wycieczki jak te mnie zmotywowały do fotografii z dronem. O wschodzie nierówności terenu są lepiej uwypuklone przez światło oraz z góry lepiej widać niedostępne, jeszcze dzikie, okolice rzek i jezior. Nie wspominając o bagnach i mokradłach.
Sama droga do Folusza była trochę ciekawsza i łatwiejsza na rower niż myślałem. Korzystając z wyższych ogniskowych mogłem zrobić kilka nie(-tak-)nudnych zdjęć.
Powoli zbliżałem się do Folusza. Przy rzece łączącej Jezioro Malicz z Jeziorem Folusz i Kierzkowskie jest ciekawie położony budynek. Wygląda on jak młyn albo elektrownia wodna, chociaż nie sądzę, że z tej rzeki można wygenerować dużo energii.
Ostatnie lata są cieplejsze i mniejsze rzeki wysychają. To raczej wpływa na możliwość czerpania energii z mniejszych rzek, które są bardziej uzależnione od parowania.
Sam ten obszar jest chyba jednym z najbliższych dla transportu kolejowego, a na który chciałbym poświęcić trochę czasu na dokładną eksploracje. Przez dokładną eksplorację mam na myśli sprawdzić każdą drogę gruntową, zwłaszcza te w okolicy wód.
Miałem do wyboru kilka dróg. Ostatecznie wybrałem środkową przez osadę Kaptur. Widziałem na mapie punkt widokowy, z którego ostatecznie był bardzo ładny widok na panoramę Trzemeszna.
Wydawało mi się, że nie warto wybierać drogi bliżej Jeziora Folusz gdyż jest mała szansa na lepszy widok niż ten, który już miałem. Następnym razem postaram się tutaj przyjechać z dronem (rower + pociąg).
Okolica Jeziora Młynek jest obiecująca jednak byłem teraz pieszo i miałem określony czas i "zasięg".
Oprócz kilku miejsc z większą ilością piasku droga była prawie idealna na rower. Pora roku też była prawie idealna. Na pewno jesień byłaby lepsza jednak niewiele lasów mijałem po drodze. Najlepszy moment byłby przed żniwami.
Sama osada Kaptur jest dosć ciekawa. Można się dostać tutaj drogą gruntową a mieszka tutaj pewnie kilka rodzin. Raczej zajmują się rolnictwem. Patrząc na mapę widzę tutaj dwa numery, oraz jeden który prawdopodobnie należy do budynku - ruiny.
Krajobraz był dość pofalowany jak na "płaskopolskę". Kierowałem sie dalej do Wydartowa i przystanku kolejowego o tej samej nazwie.
Miałem dobry widok na tereny po drugiej stronie od Jeziora Popielewskiego. Niestety tereny na południe od tego jeziora eksplorowałem tylko w 2017 roku: w lipcu i w sierpniu.
Wydaje mi się, że powinienem skupić się bardziej na tym obszarze. Są to bardzo ciekawe i ładne tereny województwa wielkopolskiego.
Wycieczka jak szybko się zaczęła tak szybko się skończyła. A raczej gdy dotarłem do głównej drogi w Wydartowie wszedłem na bardziej rozwinięty teren wiejski.
Od tego momentu najciekawszy był widok w stronę Jeziora Popielewskiego. Sama wieś była po prostu normalna.
Pojawiło się kilka kotów, kropelek na trawie oraz motyli, którym zrobiłem zdjęcie.
Czy warto było? Według mnie zdecydowanie. Ten czas utwierdził mnie w przekonaniu, że warto eksplorować to miejsce, warto patrzyć na mapie gdzie są rzeki, jeziora i bagna, i tam właśnie jechać.
Powiązane wpisy
- 2013-09-08 - 95km rowerem ‑ Z Biskupic do Łąkiego
- 2015-08-02 - Szybki kurs do Janikowa
- 2017-04-16 - Pałuckie pagórki i nieczynna linia kolejowa
- 2017-05-13 - Punkt widokowy w Dusznie i Pałuki rowerem
- 2017-07-16 - Okolice Jeziora Kamienieckiego
- 2017-08-05 - Pętla przez Skorzęcin
- 2019-07-28 - Eksploracja jezior Mogilna
- 2019-12-01 - Eksploracja Warmii samochodem
Wpis ukończono dnia 2025-02-02, czyli 1212 dni później.