Przez Powidz i granicę dwóch województw

wielkopolskie i kujawsko-pomorskie, od Strzałkowa do Strzelna

Aleksander Kwiatkowski, 2015-08-01

Tagi: Strona główna, Rower, Dodać zdjęcia później
Miejscowości: Strzałkowo, Powidz, Orchowo, Jeziora Wielkie, Strzelno
Województwa: Wielkopolskie, Kujawsko-pomorskie
Krainy: Powidzki Park Krajobrazowy

Wstęp

Jeden z kolegów od dawna chciał pojeździć po Powidzkim Parku Krajobrazowym, jednak nie udało się tego zrealizować. Zapowiadała się ciepła pogoda i ja spróbowałem samemu odwiedzić te tereny.

Opis trasy

Szczegóły

Wyruszyłem pociągiem z Poznania do Strzałkowa, które jest miasteczkiem przed Słupcą.

Wyruszyłem na północ przejeżdzając przez tereny wiejskie i leśne. Niewiele o nich mogę napisać, nie były zbyt ciekawe, ale raczej spokojne i przyjemne do jazdy.

Road near Powidzkie Lake by Aleksander Kwiatkowski on 500px.com

W Niezgodzie zrobiłem najlepsze zdjęcie - pomalowanej na biało starej stodoły. Zdjęcie te jest głównym zdjęciem tego wpisu.

Przejeżdzałem przez tory kolejowe, ale na mapie ich już nie ma. Zastanawiam się dokąd one kiedyś prowadziły. Tory te były przed Kochowem, wioską położoną na południu od Jeziora Powidzkiego.

Przypadkowo dojechałem do centrum Kochowa i musiałem się kilkaset metrów wrócić.

Następnie jechałem na północ po zachodniej stronie jeziora. W okolicy Polanowa podobał mi się krajobraz: spokojna droga i pole na lekkim wzgórzu. Taki teren był dość krótko niestety.

Wjechałem na plażę w Powidzu, przerwa aby coś zjeść i jadę dalej na północ. W Przybrodzinie skręciłem na drogę wokół torów, jednak przy tej pogodzie było tam sporo piasku. Dość szybko uciekłem i jechałem już asfaltem w stronę Anastazewa czując, że jadę przez spory las.

Następnie jechałem niebieskim szlakiem rowerowym przez Osówiec. Całkiem fajne dość dzikie tereny, zwłaszcza Mlecze. Czułem że opuszczam województwo wielkopolskie.

Do Przyjezierza wjechałem przez las.

Przejechałem Przyjezierze i kierowałem sie w stronę Strzelna. Mijałem wsie (Ostrowo i Cieńcisko), które znałem całkiem dobrze.

Field after harvest by Aleksander Kwiatkowski on 500px.com

Mając trochę czasu przejechałem się do Bronisławia przez małe kujawskie wioski.


Powiązane wpisy