Zdjęcia o wschodzie i zachodzie Słońca nad Bałtykiem

wstawanie o 5 rano jako nowa forma odpoczynku

Aleksander Kwiatkowski, 2016-09-16 (piątek)

Tagi: Strona główna, Zdjęcia, Dodać zdjęcia później
Miejscowości: Świnoujście
Województwa: Zachodnio-pomorskie

Najciekawsze miejsca

Wstęp

Wyjazd nad Morze Bałtyckie planowałem wcześniej i prawie udało się to zrealizować. Teraz akurat miało być spokojniej - bez pośpiechu.

Pierwszego wieczoru wyszedłem ze statywem na plażę próbując swoich sił robiąc zdjęcia morza. Powtórzyłem to również rano - wstałem o 5:30. Powtórzyłem to jeszcze dwa razy, z tym że za trzecim razem już mi się bardzo nie chciało, bo co nowego zobaczę?, ale wstałem wcześniej bo o 5:00.

Zdjęcia

Before sunrise at Baltic shore by Aleksander Kwiatkowski on 500px.com

Już w tym momencie robiło się zbyt jasno w miejscu gdzie pojawi się Słońce.

Morning splash by Aleksander Kwiatkowski on 500px.com

Przydałby mi się filtr szary oraz musiałbym pomyśleć nad lepszym pierwszym planem. Bardziej agresywnie uderzająca woda mogła by dać lepsze efekty.

Świnoujście bay at morning by Aleksander Kwiatkowski on 500px.com

Tutaj jest przykład balansu bieli, który idzie w stronę fioletu. Kamienny pierwszy plan jest, ale mógłby być znacznie ciekawszy.

Lighthouse windmill Świnoujście by Aleksander Kwiatkowski on 500px.com

Pomimo ptaków na pierwszym planie coś temu zdjęciu brakuje. Może powinienem mieć coś z większą ogniskową i przyciąć aby widoczny był wiatrak z dwoma ptakami pod nim.

Wnioski

  1. Pierwszy plan jest bardzo istotny. Jakieś kamienie, struktury, falochrony. Pod tym względem Świnoujście nie jest najlepszym miejscem, a przynajmniej ja nie znalazłem nic lepszego na plaży i w okolicach wiatraka.
  2. Najlepiej jest gdy są fale, woda odbija się i rozpryskuje nad pierwszym planem. Muszę poczytać o tym więcej. W tym momencie wydaje mi się, że ważna jest odpowiednia prędkość wiatru. Wiatr z drugiej strony wychładza i wpływa na stabilność statywu.
  3. Filtr polaryzacyjny się przydaje. Przyciemnia on około 3 razy oraz zmniejsza jasność nieba nawet jak jeszcze nie widać Słońca.
  4. Filtr neutralny byłby bardzo przydatny. Gdy pojawiło się słońce to z filtrem polaryzacyjnym miałem czasy rzędu 1/10 sekundy.
  5. Woda od 5 sekund jest już dość gładka, a przy 30 sekundach zamienia się w mgłę. Najlepsze rezultaty są 0.5 - 3 sekundy podczas fal.
  6. Ludzie wolą kolory cieple podczas mgły, ale jak to jest ze wschodami? Czy lepiej balans bieli kierować w stronę ciepło-szare czy w kierunku fioletu (niebieska godzina)?

Filtr szary - ND

Muszę sobie kupić dobry filtr szary abym miał więcej opcji do działania gdy już pojawi się słońce.

  • z polaryzacyjnym - 1/10 s
  • bez polaryzacyjnego - 1/30 s
  • chciałbym mieć - 2s
  • zalecany filtr - NDx30-60

Powiązane wpisy

Wpis ukończono dnia 2016-09-23, czyli 7 dni później.