Prawie nad morze

ale skończyliśmy w Białogardzie aby mieć sensowny powrót do Poznania

Aleksander Kwiatkowski, 2017-08-15
Nie przestrasz się, proszę! Wpis nie został jeszcze dokończony.

Procedura tworzenia wpisów wygląda następująco:

  1. Bycie w terenie - czyli aktywność która zostanie opisana,
  2. Utworzenie pustego wpisu - zdjęcie, trasa, informacje o kilometrach, gminach, ...
  3. Notatki - strzępki ulotnych informacji w formie listy
  4. Tekst wstępny
  5. Poprawki w tekście
  6. Media - głównie zdjęcia, czasem filmik

Widzisz to, ponieważ niestety jeszcze nie miałem czasu aby napisać i poprawić tekst wpisu. Będę to robił stopniowo gdy pogoda nie będzie sprzyjać wyjazdom. Tymczasem zapraszam na ukończone wpisy na stronie głównej lub na liście wpisów.

Tagi: Rower, Niedokończone
Miejscowości: Złocieniec, Ostrowice, Polczyn Zdrój, Rąbino, Białogard
Województwa: Zachodnio-pomorskie

Najciekawsze miejsca

Wstęp

Tego dnia chcieliśmy zobaczyć jak najwięcej z pagórkowatych terenów [Drawskiego Parku Krajobrazowego][wiki-drawski-park], dostać się na sensowny powrót do [Poznania][wiki-poznan] i jednocześnie być w kilku nowych gminach.

Opis trasy

Szczegóły

Ruszyliśmy ponownie szlakiem rowerowym po zlikwidowanej kolei.

Zastanawiałem się jak długo powinniśmy nim jechać. Z jednej strony jest to bardzo dobry dojazd do [Połczyna Zdrój][wiki-polczyn] za cenę mniej może ciekawych widoków. Linie kolejowe są budowane raczej na możliwie płaskim terenie dlatego czasami byśmy jechali w wąwozach.

Zdecydowaliśmy po moich wątpliwościach aby dojechać drogą gruntową do [Nowego Worowa][wiki-nowe-worowo]. Przez nie przejeżdzałem dwa lata temu.

Podjęliśmy kolejną decyzję - aby jechać przez [Lipno][wiki-lipno] na północ. Byśmy byli szybciej w [Połczynie Zdrój][wiki-polczyn-zdroj].

Patrząc na wykres wysokości droga po której jechaliśmy jest na wysokości prawie 200m n.p.m.

Co jakiś czas robiliśmy przerwę na zdjęcia. Prawie udało mi się zrobić dobre zdjęcie bociana siedzącego na kominie domu. Chwilę później widzieliśmy też udomowione sarny.

Dojeżdzając do drogi 173 zauważyłem wysoką wieżę z nadajnikami. Bardzo mnie zaciekawiła ta wieża gdyż wyglądała jakby była pozostałością jakiegoś wojskowego budynku.

Od tego momentu rozpoczął się największy zjazd tego na tym wyjeździe. 100 metrów zjazdu w dół z 200m do 100m n.p.m. Jadąc tak szybko nie zauważyłem kiedy powinniśmy skręcić w lewo. Zresztą i tak bym nie skręcił bo nie byłem w stanie sprawdzać co się dzieje za mną.

Dojechaliśmy do znacznie bardziej ruchliwej drogi 163 do [Kołobrzegu][wiki-kolobrzeg] i tam spokojnie dotarliśmy do [Połczyna Zdrój][wiki-polczyn].

Zamiast znowu jechać po drodze wojewódzkiej poszukałem inną opcję. Ulica Młyńska była idealnym rozwiązaniem. Okazało się, że tylko krótki fragment jest brukowany, a później jest to asfalt i droga gruntowa. W taki sposób dojechaliśmy do [Buślarów][wiki-buslary] gdzie ponownie wjechaliśmy w drogę gruntową jadąc do [Starego Ludziska][wiki-stare-ludzisko].

Obie drogi to była jazda głównie przez pola. W jednym miejscu zauważyłem dziwnego robaka - taką dużą czarno-czerwoną dżdżownice.

Przeglądając mapę widzę sporo ciekawych terenów wokół [Połczyna Zdroju][wiki-polczyn] jednak nie nadawały one się do tras liniowych. Gdy wyjechaliśmy z opisanego wyżej skrótu minęliśmy je wjeżdzając przez pola uprawne.

Podobał mi się delikatny zjazd we wsi [Rzecino][wiki-rzecino] z ktorej kierowaliśmy się do [Rąbino][wiki-rabino]. Tam zrobiliśmy przerwę przy sklepie. Chyba jedynym otwartym w okolicy.

Przez [Rąbino][wiki-rabino] przejeżdzają pociągi relacji [Stargard][wiki-stargard]-[Białogard][wiki-bialogard]. Jest to linia kolejowa nr 202.

Mieliśmy tutaj dyskusję jak jechać. Ja chciałem zaliczyć jeszcze kolejną gminę - dojechać do [Karlino][wiki-karlino], jednak Michał wybił mi ten pomysł gdyż dojazd byłby mniej pewny. Patrząc teraz na mapę UMP widzę, że odległość zwiększyłaby się tylko o 8km.

Ruszyliśmy na północ do [Białogardu][wiki-bialogard] jadąc przez jakby pomorskie zapomniane leśne drogi. Tak w skrócie opisuję klimat drogi niedaleko [Gąskowa][wiki-gaskow].

W [Gruszewie][wiki-gruszewo] zauważyłem roślinę wyglądającą jak [barszcz sosnowskiego][wiki-barszcz-sosnowskiego]. Razy gdy zobaczyłem to byłem zaskoczony ale jak później widziałem, że jest tego znacznie więcej to poczułem lekkie zaniepokojenie. Może to nie jest to co myśle, tylko inna rośina?

Przed [Białogardem][wiki-bialogard] po lewej stronie zrobiłem zdjęcie elektrowni wiatrowych na zachodzie.

Dojechaliśmy na dworzec, kupiliśmy bilety i skoczyliśmy na obiad. O tej porze było już ciepło i jazda nie sprawiała takiej przyjemności jak 2-4 stopnie celsjusza mniej.


Powiązane wpisy