Setka w czasie zarazy

czyli pierwsza długa trasa rowerowa

Aleksander Kwiatkowski, 2020-05-08 (piątek)
Nie przestrasz się, proszę! Wpis nie został jeszcze dokończony.

Procedura tworzenia wpisów wygląda następująco:

  1. Bycie w terenie - czyli aktywność która zostanie opisana,
  2. Utworzenie pustego wpisu - zdjęcie, trasa, informacje o kilometrach, gminach, ...
  3. Notatki - strzępki ulotnych informacji w formie listy
  4. Tekst wstępny
  5. Poprawki w tekście
  6. Media - głównie zdjęcia, czasem filmik

Widzisz to, ponieważ niestety jeszcze nie miałem czasu aby napisać i poprawić tekst wpisu. Będę to robił stopniowo gdy pogoda nie będzie sprzyjać wyjazdom. Tymczasem zapraszam na ukończone wpisy na stronie głównej lub na liście wpisów.

Tagi: Rower, Niedokończone
Miejscowości: Zbąszyń, Zbąszynek, Trzciel, Miedzichowo, Lwówek, Duszniki, Kaźmierz, Tarnowo Podgórne, Poznań
Województwa: Wielkopolskie, Lubuskie

Wstęp

Przez [koronawirusa][wiki-koronawirus] wiele się zmieniło. Jednym z tych rzeczy było utrudnienie korzystania z komunikacji kolejowej.

Opis trasy

Szczegóły

Ruszyliśmy pociągiem około 7:30 do [Zbąszynia][wiki-zbaszyn]. Od jakieś stacji miałem wrażenie, że oprócz nas i pracowników kolei to pociąg jedzie pusty. Ludzie na ogół rano przyjeżdżają do większego miasta i po południu wracają.

Mam wrażenie, że w epoce [koronawirusa][wiki-koronawirus] w pociągach regionalnych podróżuje się wygodniej gdyż nie ma tłoku.

Sam byłem nastawiony niepewnie co do tego dnia. Nie byłem pewien, czy będę w stanie przejechać tak długą zaplanowaną trasę, czy nie będzie problemów z przejazdem przez "las" i ogólnie nie byłem pewien siebie w 100% po przerwie rowerowej.

Pierwszą częścią było dostać się do [Trzeciela][wiki-trzeciel], do którego już jechałem tą samą drogą w czerwcu 2016 oraz dwa lata później w 2018.

Wziąłem Olympusa 12-100/4 bez filtra polaryzacyjnego. Przyroda powoli budziła się do życia stając się bardziej zieloną, chociaż przez problem z suszą mam wrażenie, że idzie jej to dość topornie.

Sam [Trzciel][wiki-trzciel] tego dnia, przy tym świetle i bez filtru polaryzacyjnego wyglądał mniej ciekawie.

Zauważyłem znak w stronę wsi [Łomnica][wiki-lomnica], która była odległa 8km. Jest tam żółty szlak rowerowy jednak zastanawiam się, jak on jest przejezdny w sytuacji gdy ziemia jest sucha.

O tyle dojazd do [Trzciela][wiki-trzciel] był prosty, jednak co dalej proste już nie było. Czekał na nas pas lasu o szerokości około 15km. Początkowo planowałem jechać czerwonym szlakiem rowerowym przez las do [Miedzichowa][wiki-miedzichowo].

Początkowo droga gruntowa była bardzo ładnie ubita jednak gdy zbliżaliśmy się do wyjazdu (tymczasowego) z lasu teren dla mojego roweru stał się trudniejszy. Jechałem dzisiaj szoso-gravelo-przełajem z 36mm oponkami gładkimi. Na piaszczystym terenie tylne koło tańczyło.

Postanowiłem, że musimy zmodyfikować plany. Nie możemy próbować jechać drogą gruntową przez las do wsi [Węgielnia][wiki-wegielnia] gdyż może się okazać, że natrafimy na fragment drogi nie nadający się do jazdy.

Podobały mi się ułożenia niektórych budynków w małych osadach na południe od [Miedzichowa][wiki-miedzichowo].

Dotarliśmy do drogi 92. Z jednej strony była to pewna opcja szybkiego przejechania lasu, jednak ilość tirów poruszających się na niej przekonała mnie, że trzeba znaleźć inne rozwiązanie.

Patrzyłem na mapę i wymyśliłem, że możemy pojechać drogą 160 na północ. Zobaczymy jak wygląda szlak rowerowy albo będziemy szukać lepszych dróg przez las.

TODO stara stacja kolejowa

Dotarliśmy do [Lewiczynka][wiki-lewiczynek]. Michał zaproponował abyśmy pojechali drogą asfaltową, która była przez wieś. Postanowiliśmy zaryzykować wiedząc, że tutaj las jest trochę "krótszy" do przejścia.

Z końcem wsi skończyła się droga asfaltowa. Na szczęście ziemia była dobrze ubita w lesie.

Wyjechaliśmy w [Zębowie][wiki-zebowo] z którego kierowaliśmy się do [Lwówka][wiki-lwowek]. Zdziwiłem się, że takie małe miasteczka jak [Lwówek][wiki-lwowek] zamieniają pobliskie miejscowości w osady sypialnie w których buduje się nowoczesne domy.

Zaciekawił mnie duży opuszczony budynek gospodarczy w [Komorowie][wiki-komorowo]. Wieś ta według mnie była ciekawsza od wsi [Zębowo][wiki-zebowo].

Wjechaliśmy do [Lwówka][wiki-lwowek], które było w trakcie remontu. Wymieniali kanalizacje.

Kolejnym celem były [Duszniki][wiki-duszniki]. Aż do [Pakosławia][wiki-pakoslaw] jechaliśmy po bardzo fajnej ścieżce rowerowej oddalonej od drogi. Chociaż ruch po samej drodze był i tak minimalny.

Przejechaliśmy przez miejscowość [Brody][wiki-brody], która była całkiem ładna. Podobnie [Niewierz][wiki-niewierz] gdzie dość szybko przejechaliśmy dwa główne zakręty.

Do [Dusznik][wiki-duszniki] zostały nam 4km. Miałem wrażenie, że na północy ukształtowanie terenu jest nieznacznie ciekawsze. Nasza dzisiejsza trasa była dosyć płaska i monotonna.

Opuszczając [Duszniki][wiki-duszniki] kierowaliśmy się w okolicę lasu. Tym razem kwestia wyboru trasy nie była problemem gdyż połączenia drogowe są dobrze rozwinięte.

O kolejnych wioskach trudno mi coś więcej pisać. Jechaliśmy przez [Młynkowo][wiki-mlynkowo] i [Mieścisko][wiki-miescisko] mając po lewej stronie las. Las ten nie ma nazwy ale na mapie OSM widać na jego terenie dwa rezerwaty: Bytymskie Brzęki oraz Huby Grzebieniskie.

Gdy dotarliśmy do [Grzebieniska][wiki-grzebieniska] byliśmy "już prawie w domu". Zrobiliśmy przerwę przy sklepie i dalej kierowaliśmy się na wschód. Kolejnym celem było [Lusówko][wiki-lusowko], które już jest terenem sypialni [Poznania][wiki-poznan], więc zostały nam 1-2 wioski które można by lepiej opisać a reszta nie jest niczym nowym.

Jak zawsze coś musi pójść nie tak. Tym razem Michał miał problem z tylnim kołem i rozwalona szprychą, a ja źle skręciłem i zamiast jechać przez [Ceradź Kościelny][wiki-ceradz-koscielny] dojechaliśmy do drogi 92 w [Gaju Wielkim][wiki-gaj-wielki].

Decyzja ta nie była zła - szybko znalazłem sensowną drogę którą wróciliśmy do naszej trasy.

Ciekawiło mnie ukształtowanie terenu niedaleko [Jankowic][wiki-jankowice] jednak byłem już zmęczony i nie chciałem tam eksplorować. Już chciałem sprawnie wrócić i odpocząć.


Powiązane wpisy